7 Kitaptan Oluşan Dizin Eser (©2010-2019)
 

GERÇEĞİ ARAYANLAR: BİLİNMEYENE YOLCULUK ANKETİ’NİN SONUÇLARI (202 Kişinin Katıldığı 30 Soru) (30. Bölüm: 1 Konu) (Orijinal 1 Video)

391GERÇEĞİ ARAYANLAR: BİLİNMEYENE YOLCULUK ANKETİ’NİN SONUÇLARI

(30. Bölüm: 1 Konu) (Orijinal 1 Video) (202 Kişinin Katıldığı 30 Soru)

 

BİLİM, İNANÇ VE FELSEFE’DE CEVABI NET BİLİNMEYEN SORULARA HALKIN YAPTIĞI YORUMLARDAN ÇIKARILMIŞ SAYISAL VERİLER.

BU KONULARLA İLGİLENEN 202 FARKLI KİŞİNİN 30 SORUYA YAZDIĞI 2132 TANE YORUMUN SAYISAL VERİLERE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ.

 

Bu; açık ve kapalı uçlu soruların sorulduğu, cevapların yazılı olarak verildiği bir anket çalışmasıdır.

2016 yılının ilk yarısında -aklıma gelen ve cevabı net olarak belli olmayan- Evren, İnsan, Varlık, Yokluk, Hiçlik, Zaman, Mekân, Hareket, Madde, Kuantum, Enerji, Paralel Evrenler, Farklı Boyutlar, Bilgi, Bilinç, Benlik, Akıl, İyi, Kötü, Doğru, Yanlış, Gerçek, Gerçek dışı, Genetik, Evrim, Değişim, Kader, Özgür İrade, Parapsikoloji, Dünyada Gizlice Yapılanlar vs. hakkındaki açık ve kapalı uçlu orijinal 30 tane soruyu -fikir ve bilgi alışverişi olsun diye ve de Türkiye’de bu konulara ilgi artsın diye- 2.500’e yakın arkadaşımın olduğu kendi Facebook “Alper Çadıroğlu” hesabımdan sordum. Bu 2.500’e yakın arkadaşı da özel olarak seçmiştim ve seçmemin nedeni de bu konularla ilgilenmeleri ve bilgi sahibi olmalarıydı. Her sorunun altına da not olarak “Buraya yazılan yorumlar bir kitapta birleştirilecektir” diye yazdım. Yaş ortalaması 40 olan 202 farklı kişi de “ciddi” bir şekilde bu sorulara Facebook’tan tek tek cevap/yorum yazdı. Ben de toplamda 2132 tane yazılmış bu yorumları ve yorumlardaki verilmiş cevapları sayısallaştırıp yüzdesel sonuçlara dönüştürerek1 bir eserde birleştirdim: “Tarafsız”lıktan dolayı hiç bir yorumu silmedim, soruların kesin ve net bir cevabı olmadığından yapılmış her yorumun doğru olma ihtimali olduğundan da, bu çalışmayı bir e-kitaba dönüştürmüştüm, kitabın amacı düşünmeye teşvik etmekti. Projeye katılım tahminimden yüksek çıktı. Tamamının şahsım tarafımdan hazırlandığı 190 sayfalık bu eseri de serbest ve ücretsiz bir e-kitap olarak paylaştım: İsmi “Gerçeği Arayanlar: Bilinmeyene Yolculuk Anketi”, PDF’si ise  <https://yadi.sk/i/X9DciVh7vHfew> bu bağlantıdadır.

Bu bölümde bu e-kitabın en önemli “sonuç” kısmını paylaşıyorum.

1 Çalışmayı yaparken bu yorumlardaki verilmiş cevapları sayısal verilere sonra da yüzdesel sonuçlara dönüştürdüm. “Evet, Hayır” vb. şeklinde verilen doğrudan cevaplar aynen alınmıştır: Cevap, yorumun içindeyse yorumdan çıkartılarak alınmıştır: Yorumdan herhangi bir cevap çıkmıyorsa yani yorumcu soru hakkında konuşuyor ama bir cevaba varamıyorsa, cevap “çekimser” olarak alınmıştır: Başka bir cevap verilmişse ayrıyeten değerlendirmeye alınmıştır: Cevap vermeyip sadece yorum yazmışsa anket sonucunda değerlendirmeye alınmamıştır.

 

ÇALIŞMAYA/ANKETE/PROJEYE KATILANLAR VEYA GERÇEĞİ ARAYANLAR: BİLİNMEYENE YOLCULUK ANKETİ” KİTABININ YAZARLARI (202 KİŞİ)

A. Cem PURTUL Adnan ARMAN Ahmet AKINCI Ahmet BACAK Ahmet EKSİK Ahmet ÖZÖZEN Ahmet SOYSAL Akif ÖZTÜRK Ali Çağlayan TAYBAŞ Ali İbrahim AKSOY Ali ULUDAĞ Ali YILMAZ Alper ÇADIROĞLU Alper ÖÇKOYMAZ Anna BABAHAN Anni ZER Arda ÖNGÖREN Asrın ŞAHİN Ataman GÖKTÜRK Atilla ÇEVİK Ayhan BİROL Aydın FIÇICIOĞLU Ayşe Selmin SERT Baba SULTAN Bahattin YILMAZ Basmacıoğlu KAAN Bircan ALBAK Burak GÖKMEN Burak YUMUKOĞLU Burçin HİLLMANN Bülent SESLİ Bülent YAYLALI Can Halil TURHAN Canan KORAN Canan KORAN Canan ÖMERBAŞ Cemil BAYKAŞ Cevat OK Cihan KIPÇAK Çiğdem PEHLİVAN Çilem AYDIN Dadal GÜNÇE Devran YILMAZ Devrim OGÜN Dilay Banu YILMAZ Dilek ERDİNÇ Dilek GÜRLE Ege ÖZMERAL Elif deniz YILDIZ Emin Fatih SERHAT Emine ÇALAĞAN Emine EGE Emir AKAYDIN Emrah AKKUYU Emrah COŞAR Emrah DÖNMEZ Ender KARA Engin ALTELLİ Engin EKİCİ Erdal ÖZDEMİR Erdal ŞAHİN Erdem CANDAN Erşan SELVİ Esra DEMİR Esra ERTUS Evrim GÜREL Fahri ÇEKİRGE Faruk GENÇÖZ Fatih YILMAZ Ferdi KARA Fırat KALENDER Fi DEEP DEEP Fikret EŞBERK Filiz TURAN Funda ALP Gerçek İlker ŞİRİNER Gogdas Oktay HARUN Gökay ATMACA Gözde AYBAY Graceland NEZİH Gül Hastürk ŞENSOY Gülşen HEPAŞAR Gülşen ÜLKÜ Güzin DÜNDAR Hacer AKBULUT Hakan ALP Hakan ATE Hakan GÜNEŞ Hakan YILMAZ Hakkı BALKAŞ Halil ÇETİNKAYA Halil İBRAHİM Handan SENAN Hanım KURUMLU Hasan fahri DEMİR Helena Zen NURE Humeyra ŞENOL Hüseyin GÜR Hüseyin KADİR Hüseyin Onur UYGUÇ İbrahim Güner YAKA İbrahim ÜZEL İsmail YAZICI Jale ERGİN JD Nilay ÖRSOĞLU Kaan ATEŞ Kadir ENER Karataş HİCRAN Kemal GENÇAY Kenan SANCAR Kerem CAN Kerim SAĞDUYU Köksal KOŞAY Köksal ŞENTÜRK Levent ERGEN Levent ERTÜRK Leyla ARAS Marduk RA Mehmet Berk ÇAM Mehmet ÇADIROĞLU Mehmet Ergün IŞILDAR Mert ÇETİN Merter SELÇUK Meryem ANA Mesut Şener ÇADIROĞLU Metehan KORKMAZ Metin ULUCAN Mithat SAVAŞ Muhittin EJDER Muhlis BEYOĞLU Mukaddes TEKTAŞ Murat BEYLER Murat MERT Murat TAŞKIN Mustafa USLAN Nahide BALKIŞ Naime KILIÇ Neşe DAĞDELEN Nilgün ÇAPAN Nilgün OK Nilgün SÜNGÜ Nisa Filiz TÜRKMEN Numan ŞAHİN Nur ELİF Nuran KATIKÖY Nuran Alptekin ŞENGÜL Oğuzhan DUMAN Oktay TANRIVERDİ Onur ÇELİK Ozan GÜNER Ozan KESKİNEL Ömer ELBABA Ömer Faruk ÖZCAN Öner DURU Özge ÖZTÜRK Özgür ÖZDAĞOĞLU R. Süha ZORLU Recep ARSLAN Reyhan Tunaylı GÜNGÖR S Barış YAZICI Sadık DEĞİRMENCİ Sahin CENE Salih SIĞIRCIKOĞLU Sami AKKILIÇ Saruhan SARI Sefa CHİ Seher AKDENİZ Sema Ünsalan ORAY Semih SEZER Semra ÖZTÜRK Sena Betül ERDEMİR Senem EROĞLU Serdar ERK Serkan YAZICI Sıraç AYAR Sibel ONBAŞIOĞLU Sinan CANAN Sinan SARIBOĞA Sodir ROZ Soykal YAKIN Su DENİZER Süheyla Arzu KARSLI Sümeyya DEMİREL Şebnem Sultan Serici AKINCI Tamer BARIŞ Tanju GİRGİN Tarkan GÜR Taylan BAŞKAN Tülin SARI Tomris EMRAL Tuba GERİŞ Turgay ÖZDEMİRALP Vedat KASİMİ Yakup GENÇ Yalçın MERİÇ Yasemin DEĞİRMENCİOĞLU Yeşil GÖKOVA Yılmaz FERİD Yugi MUTO Yunus Emre KARABACAK Zeki EFRAİMZADE Zihni ÖRER

 

Bu anketteki soru ve sonuçları video tarzında izlemek isteyenler için hazırladığım video. (Süre: 11:57)

Not: Videonun başındaki “1000’e yakın yorum…” yazısında tahminde yanılmışım, -tek tek saydım- 2132 tane yorum olacak.

 

 

 

 

KAYNAK

391- ÇADIROĞLU, Alper. “Gerçeği Arayanlar: Bilinmeyene Yolculuk Anketi”, ücretsiz e-kitap, Eylül 2016, PDF:  <https://yadi.sk/i/X9DciVh7vHfew>


Hazırlayan: Alper ÇADIROĞLU